نوشته‌های روز

منابع-و-لینک‌های-مفیدنوشته-روز

هوش تجاری برای مدیران

هوش تجاری مجموعه تواناییها، تکنولوژی ها، ابزارها و راهکارهایی است که به درک بهتر مدیران از شرایط کسب و کار کمک می نماید. ابزارهای هوش تجاری، دیدگاه هایی از شرایط گذشته، حال و آینده را در اختیار افراد قرار می دهند.

pgs-bi-head

بالاخره آبمان با ایالات متحده امریکا به یک جوب می رود؟ پیش بینی با رویکرد انتولوژیک

۲۰۱۶۰۴۱۹۱۳۵۴۲۵۸۸۳

خلاصه سالهاست که فعالان بازار سرمایه پیگیر نتایج مذاکرات راهبردی بین کشورمان و طرفهای خارجی به ویژه ایالات متحده امریکا هستند و بازار نیز به لبخندهای طرفین می خندد، به اخمها اخمو می شود ، گاهی بی خیال و گاهی مایوس. گفتار حاضر در نظر دارد با استفاده از رویکرد انتولوژیک و با بیانی ساده پیش بینی خود را نسبت به آینده مذاکرات ارایه دهد. نظر و نقد عزیزان بسی مغتنم است.

برای مطالعه ادامه مطلب کلیک نمایید.

با رعایت این قوانین پولدار شوید

money-07

خلاصه این روزها کمتر کسی را می توان دید که به دنبال کسب درآمد و پیشرفت مالی نباشد. اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که به پیشبرد اهداف مالی تان می اندیشید، ولی نتایج خوبی به دست نیاورده اید، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید. بلاگ مفیدی است به قلم آقای عظیم ربیع زاده از وبسایت تابناک با تو. البته پیش فرض مقاله بر این نمنتاست که همه راههای نادرست پول در آوردن مسدود شده، یا با قوانین و یا با حرمت نفس و در این صورت این تنها را سالم پول درآوردن است.

برای مطالعه ادامه مطلب کلیک نمایید.

هوش سازمانی: ضرورت سازمان‌های هزاره سوم

EI vs IQ

در این جستار که با هدف ترویج دانش مدیریت تبیین شده است، قصد بر آن است که با رویکردی نوین که آینده سازمان‌ها و کسب‌وکار‌ها را رقم می‌زند تحت‌عنوان «هوش سازمانی» (Organizational Intelligence) آشنا شویم.هوش عبارت است از توانایی یادگیری و به‌کار بردن آنچه یاد گرفته شده، در سازگاری با اوضاع و احوال تازه و حل مسائل و مشکلات تازه. مجموعه استعدادهایی است که با آنها شناخت پیدا می‌کنیم، شناخت‌ها را به یاد می‌سپاریم و عناصر تشکیل‌دهنده فرهنگ را به کار می‌بریم تا مسائل زندگی روزانه را حل کنیم و با محیط ثابت و محیط در حال تغییر سازگار شویم.

برای مطالعه ادامه مطلب کلیک نمایید.

پنج استراتژی درست برای عبور از رکود

recession

مهمترین ویژگی برای به کار گرفتن استراتژی درست در زمان رکود، شناخت مشتری است. باید بدانید که آنها چگونه می اندیشند و چگونه رفتار می کنند. همچنین می باید بدانید که وضعیت اقتصادی فعلی چگونه بر مشتری های شما تاثیر گذاشته است. برای مثال اگر کالایی می فروشید که طبقه مرفه جامعه مشتری شما هستند، واکنش مشتری های شما نسبت به رکود اقتصادی با واکنش طبقات پایین تر متفاوت خواهد بود. می‌توان از این پنج استراتژی در زمان رکود برای مقابله و عبور از آن استفاده نمود.

برای مطالعه ادامه مطلب کلیک نمایید.

مراحل فرآیند مدیریت استراتژیک

strategic--process

مراحل فرآیند مدیریت استراتژیک را بطور خلاصه در پنج گام می توان تفسیر کرد که عبارتنداز:

گام اول – تجزیه و تحلیل  ،  گام دوم – پایه گذاری جهت گیری های سازمانی

گام سوم – هدف گذاری  ،  گام چهارم – تعیین و تدوین استراتژی ها  

گام پنجم – بستر سازی و اجرای استراتژی ها ،  گام ششم – کنترل استراتژی ها

برای مطالعه ادامه مطلب کلیک نمایید.

روش صحبت کردن در مورد پول با مشتریان

customer-talk

متنی که در ادامه می خوانید، عنوان اصلی اش «چگونه با مشتریان در مورد پول حرف بزنیم؟» می باشد که توسط پرستون بیلی در کتاب تجارت کردن با قلب نوشته شده است و مهدی نیکویی آن را به فارسی ترجمه کرده است. در این مقاله، ابتدا نامه ای را می خوانید که آقای «مودب» به پرستون نوشته است و در مورد روش صحبت کردن در مورد پول با مشتریان سوال پرسیده است و سپس پاسخ پرستون را به آقای مودب می خوانید. مقاله هم به لحاظ محتوایی و هم به لحاظ ساختاری بسیار جذاب و خواندنی است.


برای مطالعه ادامه مطلب کلیک نمایید.

هنر قیمت گذاری در نمونه های واقعی کسب و کار

pricing-2

قیمت‌گذاری برای کسب‌ وکارهای کوچک می‌تواند کمی دشوار باشد. اگر قیمت‌ ها بیش از حد بالا باشد، معمولا راه‌حل آن واضح و ساده است. اما اگر قیمت‌ ها خیلی پایین باشند، آنگاه اوضاع کمی پیچیده ‌تر خواهد شد، چرا که بالا بردن قیمت برای بسیاری از صاحبان بیزینس بسیار مشکل است، حتی اگر بدانند که با قیمت فعلی در هر فروش، ضرر می‌کنند. مسلما، ‌ ترس آن‌ها ناشی از این است که بالا بردن قیمت ‌ها موجب فرار مشتریان خواهد شد. گرچه ممکن است این اتفاق هم بیفتد، اما بسیاری از بیزینس‌ ها قیمت‌ هایشان را افزایش داده‌اند و بعد از آن توانسته‌اند به کارشان ادامه دهند.


برای مطالعه ادامه مطلب کلیک نمایید.

کسب وکار خود را مدیریت کنید

business-management

متخصصان تجارت تاکید بسیار زیادی بر «مدیریت کسب و کار» به عنوان عامل کلیدی در تحقق موفقیت داشته و معتقدند صاحبان مشاغل و کارآفرینان همواره باید آن را مد نظر قرار دهند. اگرچه بسیاری تصور می‌کنند مدیریت کسب و کار وظیفه‌ای دشوار است، اما چنانچه کارآفرینان از ابزار و دانش مناسب و کافی در رابطه با چگونگی اداره موثر و بهینه فعالیت حرفه‌ای خود بهره ببرند، دستیابی به اهداف دشوار نخواهد بود.


برای مطالعه ادامه مطلب کلیک نمایید.

چگونه کارگران فصلی را استخدام و مدیریت کنیم

construction-worker-8-arms

هر ساله در آمریکا در ماه‌های اکتبر تا ژانویه که همزمان با افزایش شدید تقاضا است، صاحبان مشاغل برای غلبه بر‌این موج از کارگران فصلی استفاده می‌کنند. ‌این مقاله چگونگی پیشی گرفتن در‌این رقابت را بررسی می‌کند.


برای مطالعه ادامه مطلب کلیک نمایید.

نشانه های موفقیت کسب و کار

success tassco

برای مطالعه ادامه مطلب کلیک نمایید.

مهمترین بخشهای یک طرح تجاری خوب

Biz-Plan

شروع هر کسب و کاری نیازمند یک برنامه ریزی است، حتی اگر بخواهید یک کسب و کار بسیار کوچک داشته باشید، که خودتان آن را  اداره خواهید کرد، باز هم وجود یک برنامه ی از پیش تعیین شده لازم است. برنامه ی کسب و کار شما
همان طرح تجاری است. اهمیت یک طرح تجاری خوب زمانی که بخواهید سرمایه گذار برای پروژه تان جذب کنید، اهمیتش از حالت قبل هم بیشتر می شود. این بار شما باید بتوانید با طرح تجاری خود دیگران از جوانب مختلف کسب و
کارتان آگاه کنید و آنها را متقاعد کنید که سرمایه گذاری در پروژه ی شما سود آور خواهد بود.

برای مطالعه ادامه مطلب کلیک نمایید.

راهکارهایی برای آموزش موثر نیروی کار

training-plan

بسیاری از مدیران جوان داشتن یک آموزش‌دهنده را به منزله بلیت صعود به مراحل بالاتر، به جلب توجه بیشتر، قراردادهای بزرگ‌تر و ارتقای مقام‌های بیشتر می‌دانند. از طرفی آموزش‌دهندگان نیز از این امر سود می‌برند؛ چرا که وقتی کارآموزان جوانشان موفق می‌شوند، خود آنها نیز مورد توجه قرار می‌گیرند.

برای مطالعه ادامه مطلب کلیک نمایید.

چهار ویژگی کارآفرین ها بر اساس مطالعه دانشگاه استنفورد

شرکت تسکو

آمارها نشان می دهد که حدود ۴۳ درصد از کودکان و نوجوانان در ایالات متحده آمریکا باور دارند که در آینده می توانند کسب و کاری برای خودشان راه اندازی کنند، این در حالی است که تنها ۱۳ درصد از آنها موفق به راه اندازی کسب و کار می شوند.حال سوال مهم اینجاست که این ۱۳ درصد به دلیل کدام ویژگی های شخصیتی به یک کارآفرین موفق و پرتلاش تبدیل می شوند؟!

در ادامه می خواهیم چهار ویژگی اصلی افراد کارآفرین را مرور کنیم.

برای مطالعه ادامه مطلب کلیک نمایید.

تهاتر در کسب و کارهای امروزی

برای آشنایی با مفهوم تهاتر، در ابتدا مروری برتاریخچه روند معاملات داشته و تهاتر سنتی که از ابتدای تاریخ بشر وجود داشته است را تعریف می کنیم. لازم به ذکر است که به تناسب زمان تهاتر سنتی تکامل یافته است و تهاتر مدرن امروزی بوجود آمده است.

برای مطالعه ادامه مطلب کلیک نمایید.

اصول پایه ای استاندارد HACCP

سیستم HACCP بر ۷ اصل استوار است که توسط سازمان های بین المللی پذیرفته شده است و از سال ۱۹۹۳ توسط کمیته مشترک سازمان بهداشت جهانی و سازمان خوار بار و کشاورزی جهان WHO/FAO یا ‍CAC) Codx Alimentarious Comissionk) پذیرفته شده است. همچنین توسط سازمان National Adivisory ommitteon Microbiological of food پذیرفته شده است . و در کارخانه های کشورهای ژاپن , امریکا و اروپا در حد وسیعی به کار گرفته شده است.

برای مطالعه ادامه مطلب کلیک نمایید.

تاثیر القای انتظارات بر عملکرد

القای انتظارات به فرد بر عملکرد وی تاثیر دارد ! این جمله محور یادداشتی است که اکنون مطالعه آن را آغاز نمودید. در واقع جمله ای که خواندید بیانی از تئوری «کامیابی فراخود» است. کامیابی فراخود یا پیشگویی کامبخش حاصل مطالعاتی است که توسط رابرت مرتن در سال ۱۹۴۸ آغاز شد و روزنتال و جاکوبسن آن را در سال ۱۹۶۸ تکمیل کردند. این نظریه؛ چگونگی انتقال آشکار انتظارات ذهنیِ یک فرد درباره چگونگی رفتار با دیگران را تبیین می کند به گونه ای که مطابق انتظارات وی رفتار نمایند.

برای مطالعه ادامه مطلب کلیک نمایید.

تکنیکهای اثرگذاری در سازمان و افراد

مدیران، به عنوان افرادی که لازم است علل رفتار کارکنان را تشخیص دهند، رفتار کارکنان را پیش‌بینی کرده و در برخی موارد بر آن اثرگذار باشند، از دیرباز با مساله رفتارهای سازمانی و اعمال قدرت در سازمان‌ها مواجه بوده‌اند.رفتارهایی که‌گاه بر قدرت مدیر افزوده و‌گاه از آن می‌کاهند. یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که در تحلیل قدرت (به معنای توانایی نفوذ بر رفتارهای دیگران) لازم است به آن توجه شود، «مدیریت اثرگذاری» است. مدیریت اثرگذاری روشی است که افراد و سازمان‌ها با استفاده از آن، بر درک دیگران از خود اثر می‌گذارند.

برای مطالعه ادامه مطلب کلیک نمایید.

فنون برقراری ارتباط بهتر در کسب و کار

قدرت برقراری ارتباط قوی با کارکنان، مشتریان ، شرکا یا سهامداران و تمامی ذی نفعان شرکت، برای شما به عنوان مدیر کسب و کار بسیار حیاتی است. اساسا مدیران و سرپرستانی که به لحاظ تیپ شخصیتی برون گرا و اجتماعی باشند، از توان ارتباطی بهتری برخوردارند. بخش عمده ای از این توان در اثر تمرین و مهارت ایجاد می گردد و قابل آموختن است. بنابراین در صورت وجود ضعف در قدرت ارتباط موثر با دیگران می توان با آموزش، مطالعه و تمرین تا حد زیادی این کاستی را جبران نمود.

برای مطالعه ادامه مطلب کلیک نمایید.

بزرگان کسب و کار ایران

شناختن میلیاردرهای ایرانی زیاد سخت نیست. به مدد افزایش قیمت مسکن ظرف چندسال گذشته هرکس بالا‌تر از خیابان انقلاب تهران، خانه داشته باشد باید او را جزو میلیاردر‌ها به حساب آورد اما دراین میان هستند کسانی که نه فقط آزروی خانه‌ای که دارند، که از روی سهام و کارخانه و تولیدشان می‌شود فهمید که چقدر دارایی دارند.

برای مطالعه ادامه مطلب کلیک نمایید.

انواع افراد مسئله ساز و هنر برخورد با آنها

همه ما هر روز با افراد دشوار برخورد داریم. حتی گاهی اوقات تنها کافی است در آیینه نگاه کنیم تا یکی از آنها را ببینیم. شما نمی‌توانید همیشه از افراد مسئله ساز دوری کنید. شناخت این افراد و چگونگی برخورد با آنان به شما کمک خواهد کرد تا ارتباطات بهتری داشته باشید. این مقاله روشهایی را برای شناخت و برقراری ارتباط با افراد دشوار بیان می‌کند.

برای مطالعه ادامه مطلب کلیک نمایید.

هیتاچی و شهرتی جهانی

هیتاچی بزرگ‌ترین شرکت سازنده لوازم الکتریکی ژاپن و یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های هلدینگ در جهان است.این شرکت بزرگ‌ترین شرکت عضو گروه تولیدی لوازم الکتریک در ژاپن است که این گروه در برگیرنده شرکت‌هایی نظیر فوجیتسو، می‌تشوبیشی، توشیبا و NEC است. دامنه وسیع محصولات تولیدی شرکت شامل رسانا‌ها، کامپیو‌تر شخصی، لوازم جانبی کامپیو‌تر، لوازم ویدیویی و پخش صدا و تجهیزات ارتباطات راه دور می‌باشد.

برای مطالعه ادامه مطلب کلیک نمایید.

شیوه های توسعه اقتصادی در کشورهای مختلف: کره جنوبی

کره‌جنوبی یکی از موفق‌ترین کشورهای در حال توسعه است. این کشور اکنون از سوی بانک جهانی به عنوان یک کشور درآمد بالا با درآمد سرانه ۲۰ هزار دلار در سال ۲۰۰۶ بر حسب برابری قدرت خرید طبقه‌بندی شده است.

محصولات مصرفی الکترونیکی و سایر کالاهای کره‌ای دارای کیفیت خوب و قیمت‌های قابل‌قبول است. حتی خیره‌کننده‌تر از آنها، موفقیت‌های توسعه اجتماعی کره است.

برای مطالعه ادامه مطلب کلیک نمایید.

شیوه های توسعه اقتصادی در کشورهای مختلف: تایوان

تایوان یکی از چهار «ببر آسیای شرقی» (سه کشور دیگر عبارتند از کره‌جنوبی، سنگاپور و هنگ‌کنگ) است که موفقیت اقتصادی آنها در دهه‌های اخیر بر تفکر اقتصاددانان درباره توسعه تاثیر داشته است.

تجربه تایوان یک نیروی محرکه عمده در پی تغییرات سیاست‌های اقتصادی در جمهوری خلق چین است که در سال ۱۹۷۸ شروع شد. تایوان با جمعیتی در حدود ۲۲ میلیون نفر در یک جزیره کوهستانی در ساحل سرزمین اصلی چین با مساحت ۱۴ هزار مایل مربع که در حدود جمع مساحت سه ایالت ماسوچوست، کانکتیکات و ردآیلند است قرار دارد.

برای مطالعه ادامه مطلب کلیک نمایید.

هوش هیجانی یک مهارت مدیریتی

بدون شک کمتر کسی پیدا می‌شود که بگوید نمی‌خواهم از احساسات و عواطف خود و دیگران مطلع شوم. چه کسی می‌تواند از این همه کاربردی که هوش هیجانی دارد چشم‌پوشی کند. اگر به کاربرد هوش هیجانی و آثار مهم آن در زندگی و کار پی ببرید، آنگاه نگاه‌تان به مقوله هوش تغییر خواهد کرد و مطمئنم به سرعت در پی کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه خواهید بود.

برای مطالعه ادامه مطلب کلیک نمایید.

نقش اصلی مدیران: ایجاد انگیزه در کارمندان

دیوید مایستر به‌ عنوان مشاور شرکت‌های حرفه‌ای خدماتی در این زمینه می‌گوید: «موضوع اصلی شخصیت و شجاعت است که متاسفانه بسیار نادر است.» نقش مدیران، مهم‌ترین موضوع و عامل اصلی در ایجاد انگیزه در کارمندان است. مایستر در تحقیق اخیر خود نشان داد که نگرش و رفتار کارمندان در سازمان‌های موفق از هر لحاظ بهتر از کارمندان دیگر شرکت‌ها بوده است. در واقع این نگرش کارمندان است که نتایج مالی به دست می‌دهد و نه موضوعات دیگر.

برای مطالعه ادامه مطلب کلیک نمایید.

۳ تکنیک پرطرفدار مدیریت زمان

برای مدیریت زمان و فعالیت‌ها، روش‌ها، تکنیک‌ها و ابزارهای مختلفی وجود دارد. در این مطلب سه تکنیک پرطرفدار را معرفی می‌کنم.

برای مطالعه ادامه مطلب کلیک نمایید.

درس‌های بازاریابی از سالوادور فیلیپ دالی

سالوادور فیلیپ دالی، نقاش بزرگ و مشهور اسپانیایی یکی از پیشگامان مکتب هنری سوررئالیسم در دنیا است که بسیاری از مردم توانایی درک پیام قدرتمند و موضوعات آثار هنری او را ندارند. با این حال دالی در فروش آثار خود مهارت بالایی داشت و می‌توان او را یک بازاریاب هنری موفق نامید. با پیروی از درس‌های بازاریابی از دالی می‌توانید در برند خود سبک متفاوتی ایجاد کنید.

برای مطالعه ادامه مطلب کلید نمایید.

نگاه اقتصادی به تمدید مذاکرات هسته ای

مذاکرات سیاسی بالاخص آن زمان که سابقه ژئوپلیتیک دارند و از بی‌اعتمادی سال‌های متوالی ناشی می‌شوند، به زمان طولانی برای حل و فصل نیاز دارند. سابقه دیپلماسی «پینگ پنگ» در زمان هنری کیسینجر برای عادی‌سازی روابط بین آمریکا و چین و همچنین مذاکرات درخصوص موشک‌های بالستیک در زمان جنگ سرد بین آمریکا و شوروی به روشنی شاهد این مدعا است

برای مطالعه ادامه مطلب کلیک نمایید.

وبسایت های آموزش مجازی رایگان

امروزه اطلاعات در مورد هر مبحثی به راحتی و تنها با چند کلیک در دسترس هستند و این که در مواجهه با یک مطلب و یا اصطلاح جدید که معنای آن را نمی دانیم قبل از هر کاری آن را در گوگل جستجو کنیم، تبدیل به یک عادت شده است. این مورد بیشتر در مورد مفاهیمی مصداق پیدا می کند که به زبان انگلیسی باشند و متاسفانه در مورد مطالب فارسی، هنوز به این سطح از غنای علمی در اینترنت نرسیده ایم چرا که در کشورهای توسعه یافته مدتهاست این فرهنگ جا افتاده که «دانش وقتی دانش است که منتشر شود»

برای مطالعه ادامه مطلب کلیک نمایید.

تصورات غلط اقتصادی در میان ایرانیان

اقتصاد هر کشور بر پایه برخی از نگرش‌های خاص بنا نهاده شده است که این نگر‌ش ها گاه می‌تواند به عنوان یک موتور محرک عمل کند و باعث رشد روز افزون اقتصادی و رفاهی مردم شود و از سوی دیگر می تواند به عنوان مانع این امر باشد. همین نگرش های اقتصادی موضوعی است که با فرهنگ جوامع گره خورده است.

برای مطالعه ادامه مطلب کلیک نمایید.

بخش‌بندی بازار Market Segmentation چیست ؟

اگر بخواهیم بخش بندی بازار را خیلی ساده تعریف کنیم، باید بگوییم بخش بندی بازار، قسمت کردن بازار محصول یا خدمتی خاص به بخشهایی است که با یکدیگر متفاوت هستند. بخش بندی به صاحبان کسب و کار کمک می کند تا نیازها و خواسته های مشتریان مورد نظر خود را بهتر برآورده سازند و به این ترتیب مشتریان راضی تری داشته باشند.

برای مطالعه ادامه مطلب کلیک نمایید.

تهاتر در کسب و کارهای امروزی

برای آشنایی با مفهوم تهاتر، در ابتدا مروری برتاریخچه روند معاملات داشته و تهاتر سنتی که از ابتدای تاریخ بشر وجود داشته است را تعریف می کنیم. لازم به ذکر است که به تناسب زمان تهاتر سنتی تکامل یافته است وتهاتر مدرن امروزی بوجود آمده است.

برای مطالعه ادامه مطلب کلیک نمایید.

تاریخ تبلیغات در جهان

از دوران ماقبل تاریخ نوعی ارتباط در خصوص وجود و در دسترس بودن اجناس و کالاها وجود داشته است. برخی از تصاویری که بر روی دیواره ی غارهای اولیه نقش بسته است مربوط به سازندگان اشیای ابتدایی می باشد. بنابراین تبلیغ به معنای عام، مقوله ای نیست که چندان جدید باشد و مربوط به سالهای اخیر گردد و ریشه در زندگی اجتماعی انسان ها دارد.

برای مطالعه ادامه مطلب کلیک نمایید.

چگونه یک تمام‌کننده خوب باشیم؟

به همکارانت نگاه کن، اکثر آن‌ها آغازگرهای خوبی هستند کسانی که در پی موفقیت هستند و ایده های خوبی برای محقق کردن آن دارند. آن‌ها مشتاقانه آغاز به کار می‌کنند یا حداقل فقط قصد دارند آن کار را به پایانی موفقیت آمیز برسانند.ناگهان اتفاقی می‌افتد. در میانهٔ راه انرژی تحلیل می‌رود و پروژه های دیگری هم به کار اضافه می‌شود. تنبلی و کم کاری شروع می‌شود و کار سر زمان مقرر به انجام نمی‌رسد و متأسفانه پروژه‌ها یکی پس از دیگری به ابدیت می‌پیوندند.

برای مطالعه ادامه مطلب کلیک نمایید.

مهندسانی که مدیر می‌شوند!

یکی از خصوصیت‌های مهندس‌ها اینست که دوست دارند هر کاری را خودشان انجام دهند؛ و یا در هر کاری خودشان را درگیر می‌کنند و به اصطلاح دست به آچار هستند…
و چه اوضاعی می‌شود وقتی که یک مهندس فقط با تکیه بر ویژگی‌های مهندسی‌اش، بخواهد مدیر شود!
می‌توان گفت باید با سلامتی و آرامشش تا حد زیادی خداحافظی کند!

برای مطالعه ادامه مطلب کلیک نمایید.