دپارتمان طرح و توسعه صنایع

مشاوره

کاتولوگ شرکت تسکو

طرح صنایع

ايجاد يك واحد صنعتی و یا توسعه آن امري پردردسر است، اما برای توسعه صنعتی و بقاء بنگاه ضروري است ، روند برنامه ريزي بنگاه ، مديران يا كارآفرينان را به تفکر در مورد خواسته‌های مطلوبشان وادار می‌نماید. استفاده از مزایت‌های رقابتی، مهم‌ترین رکن در جلوگیری از اشتباهات یا تشخیص فرصت‌های پنهانی می‌باشد که عدم آگاهی به این موضوع در طرح یا توسعه صنایع، آسیب‌های جبران ناپذیری را برای سرمایه‌گذار خواهد شد. مطالعه، بررسی و تحلیل عوامل زیر در طرح و توسعه صنایع، مهم‌ترین راهکار در کاهش ریسک سرمایه گذاری می‌باشد که لازم هست قبل از شروع به کار، به عنوان ابزار جهت‌یابی در دستان ذی‌نفعان طرح باشد.

 • شرایط عاملی شامل هزینه و مقدار منایع (منابع طبیعی، منابع انسانی، منابع مالی) و زیرساخت‌ها (زیرساخت‌های فیزیکی، اجرایی، اطلاعاتی، فنی و علمی و …)
 • شرایط تقاضا شامل مشتریان محلی، منقطه‌ای و بین‌المللی
 • صنایع پشتیبان و مرتبط با صنعت شامل تامین‌کنندگان بومی و شایسته، صنایع وابسته و مرتبط رقابتی
 • فضای رقابت و استراتژی‌ بنگاه

بخش‌های اساسی یک طرح صنعتی/کسب و کار

 1. تدوین خلاصه طرح (هدف طرح، نکات مهم و برجسته طرح، نیازهای مالی و …)
 2. مطالعه و تحلیل پیشینه و سابقه نوع طرح ( محصولات عمده، بازار و مشتریان، محل استقرار، اطلاعات کارکنان، تولید، درآمد و …، شکل حقوقی، مالکیتی و مدیریتی، بررسی تاریخچه توسعه و روند عملکرد گذشته، بررسی استراتژی و ماموریت کسب و کار، بررسی تشکیلات و واحد‌های اجرایی و …)
 3. مطالعه و تحلیل محصولات و خدمات ( بررسی محصول و تاریخچه محصول، ویژگی‌های محصول، تحقیق و توسعه، چرخه عمر محصول، هزینه و قیمت گذاری، فرآیند تولید، سیستم تضمین کیفیت، تامین مواد و ملزومات، دارای‌های معنوی و …)
 4. مطالعه و تحلیل بازار، مشتریان و رقبا (بررسی ویژگی‌های بازار، مشتریان، رقابت، تثبیت موقعیت، استراتژی بازار، فروش و …)
 5. مطالعه  و تحلیل نوع سازمان و عملیات کسب و کار (بررسی محل استقرار و موضوعات ساختمانی، بازاریابی، شیوه فروش، ساخت، توزیع، فرآیند سفارش دهی و کنترل موجودی، ساختار شرکت، مدیریت پروژه، سیستم‌ اطلاعات مدیریت و …)
 6. مطالعه و تحلیل منابع انسانی (بررسی مدیریت سازمان، نیروی کار، موضوعات مورد توجه سرمایه‌گذاران و …)
 7. مطالعه و تحلیل چارچوب‌های قانونی و عوامل اجتماعی و محیطی (بررسی مجوزهای لازم، الزامات موضوعات اجتماعی، منافع اجتمای و توسعه‌ای، مخاطرات محیطی، علایق وام‌دهندگان، نگرانی‌های سرمایه‌گذاران و …)
 8. برنامه‌ریزی مالی  (سوابق عملکرد مالی، پیش‌بینی صورت‌های مالی، پیش‌بینی جریان نقدی
 9. تجزیه و تحلیل ریسک و حساسیت (فضای عمومی کسب و کار، قوانین، مقررات و سیاست‌های اقتصادی، تغییرات عقاید و افکار عمومی، تغییرات فناوری، دعاوی حقوقی، کارکنان، مشتریان، تولید و کیفیت محصولات و خدمات، پیمانکاران، بازار، فرصت‌های توسعه و بهبود)
 10. تجزیه و تحلیل نقاط قوت، ضعف، فرصت‌ها و تهدید‌ها

همچنین آگاهی از انواع خدمات توسعه صنعتی در حوزه‌های زیر دید کلی به سرمایه‌گذاران برای ایجاد طرح‌های صنعتی خواهد داد: